NATÜRMORT YAĞLI BOYA TABLOLAR İLE SANATIN İFADESİ

NATÜRMORT YAĞLI BOYA TABLOLAR İLE SANATIN İFADESİ

Natürmort yağlı boya tablolar ile sanatın ifadesi

Sanat tarihinde önemli bir yere sahip olan yağlı boya natürmort tablolar, kısa ve öz bir ifadeyle "hareket etmeyen veya ölü olan şeyleri” konu alan eserler olarak geçiyor. Fransızca kökenli olan natürmort, nature morte yani kelimenin tam anlamıyla "ölü doğa” olarak adlandırılıyor.

Sanatçının, resmin konusu, ışıklandırma ve bağlam üzerinde tam kontrole sahip olduğu natürmort, son derece popüler bir akım. Yağlı boya natürmort tablolar, yaratıldığı zamana ve kültüre ve sanatçının tarzına bağlı olarak gerçekçi veya soyut olabilir.  Sanatçı, natürmortu bir fikri ifade etmek için sembolik veya alegorik olarak veya resmi olarak kompozisyonu ve sanatın unsurlarını ve ilkelerini incelemek için kullanabilir.

Tarihten natürmort tablolar

Nesnelerin resimleri eski Mısır ve Antik Yunan’dan beri var olmasına rağmen, benzersiz bir sanat formu olarak natürmort resim, Rönesans sonrası Batı sanatında ortaya çıktı. 16. yüzyılda kendi başına bir sanat biçimi haline gelen natürmort, uzunca bir süre bir sanat akımı olarak tanınmamış olsa da zaman içinde kendi yerini bularak kabul gördü.

Venedikli sanatçı Jacopo de' Barbari’nin 15. Yüzyılda yaptığı ve şu anda Münih'teki Alte Pinakothek'te sergilenen ölü bir keklik ve bir çift demir eldiveni konu alan resmi birçok tarihçi tarafından ilk gerçek natürmort olarak kabul ediliyor.

Ancak natürmort resminin yükselişi 17. yüzyılda Hollanda'da gerçekleşti. Jan Brueghel, Pieter Clausz gibi sanatçılar, çiçek buketleri ve bol meyve ve av hayvanı kaseleriyle dolu masaların gösterişli, son derece ayrıntılı ve gerçekçi görüntülerini çizdi. Bu resimler dönemin doğal dünyaya olan bilimsel ilgisini yansıttı. Bu yağlı boya natürmort tablolar aynı zamanda statü sembolü olarak görüldüler ve sanat severlerin ilgisini çektiler. Öyle ki birçok sanatçı eserlerini müzayede yoluyla sattı.

Yağlı boya natürmort tablolar duvarlarınızı süslesin

Natürmort tablolar görüldüğü gibi uzun yıllardır dikkat çeken sanat eserlerinin başında geliyor. Geçmişte olduğu gibi bugün de sanat dünyasında önemli bir yere sahip olan yağlı boya natürmort tablolar iç dekorasyonlar için de sıklıkla tercih ediliyor.

Etiketler: Yağlı boya natürmort tablolar
Nisan 14, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR