İLK ALIŞVERİŞİNE ÖZEL %15 İNDİRİM KUPONU: NET15 TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÖZEL AHŞAP KUTU İLE GÜVENLİ KARGO İLK ALIŞVERİŞİNE ÖZEL %15 İNDİRİM KUPONU: NET15 TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÖZEL AHŞAP KUTU İLE GÜVENLİ KARGO İLK ALIŞVERİŞİNE ÖZEL %15 İNDİRİM KUPONU: NET15 TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÖZEL AHŞAP KUTU İLE GÜVENLİ KARGO İLK ALIŞVERİŞİNE ÖZEL %15 İNDİRİM KUPONU: NET15 TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÖZEL AHŞAP KUTU İLE GÜVENLİ KARGO

Simurg Kuşu Nedir? Simurg Kuşu Efsanesi ve Hikayesi

Tarih: 28.01.2024 14:38
Simurg Kuşu Nedir? Simurg Kuşu Efsanesi ve Hikayesi
Efsaneleri ile masallara konu olan, pek çok farklı dizi ve filmde işlenen Simurg Kuşu ya da diğer adıyla Zümrüd-ü Anka Kuşu, kuşların en büyüğü, en yücesi ve en bilgesidir. Anka Kuşu olarak da bilinen Simurg, kuşların hükümdarıdır. Tüm kuşlar ona inanır ve onun kendilerini kurtaracağını düşünürler. Kaf Dağı’nın en yüksek kısmında yaşayan Simurg Kuşu ise diğer kuşlara hiç görünmez. Küllerinden yeniden doğduğuna ve asla ölmediğine inanılan bir kuş olduğundan, pek çok kültürde ve mitolojide yeri her zaman büyük olmuştur.

Efsaneleri ile masallara konu olan, pek çok farklı dizi ve filmde işlenen Simurg Kuşu ya da diğer adıyla Zümrüd-ü Anka Kuşu, kuşların en büyüğü, en yücesi ve en bilgesidir. Anka Kuşu olarak da bilinen Simurg, kuşların hükümdarıdır. Tüm kuşlar ona inanır ve onun kendilerini kurtaracağını düşünürler. Kaf Dağı’nın en yüksek kısmında yaşayan Simurg Kuşu ise diğer kuşlara hiç görünmez. Küllerinden yeniden doğduğuna ve asla ölmediğine inanılan bir kuş olduğundan, pek çok kültürde ve mitolojide yeri her zaman büyük olmuştur.

Simurg Kuşu Nedir?

Temelde Pers mitolojisinde ortaya çıkan bir hayal ürünü kuştur. Bu kuş ile yeniden doğuş, kişinin kendini fark etmesi, içinde olanı kavraması ve bunun gibi duygulara hakim olmasını anlatan hikayelere sahiptir. Bu nedenle küllerinden doğduğuna inanılır. Her insanın da kendini keşfettiğinde küllerinden doğacağına ve asıl benliğine ulaşacağına vurgu yapılır. Türk mitolojisinde de önemli bir yere sahip olan Simurg Kuşu, Anka Kuşu ya da Tuğrul Kuşu gibi isimlerle de anılmaktadır. Eski Mısır’da Feniks, Türk Mitolojisinde Hüma, Anka ve Tuğrul olarak bilinen kuş, Arapça dilindeki çeşitli kaynaklarda Rukh adıyla anılmıştır.

Simurg Kuşu’nun hemen her kültürde, medeniyette ve mitolojide yerinin olması, onun için farklı hikayelerin yazılmasına sebep olmuştur. Tabii ki pek çok Simurg Kuşu hikayesi olsa da içlerinde en önemlisi, insanın kendini buluşunun vurgulandığı hikayedir. Hikaye o kadar anlamlı ve içerisinde insanın varlığını keşfetmesini sağlayan o kadar unsur var ki günümüzde yalnızca okunmakla kalmıyor, yağlı boya tablo modelleri sayesinde dekorasyonlarda da sergilenebiliyor.

Simurg Kuşu (Anka Kuşu) Hikayesi

Efsanevi bir kuş türü olan Simurg Kuşu, çeşitli medeniyetlerde kendine yer bulduğundan, farklı isimlerle anılmıştır. Ayrıca Simurg Kuşu anlamı da son derece büyüktür. Çünkü reenkarnasyon olarak bilinen yeniden doğuş ve aydınlanma gibi anlamlar içermektedir. Zaten Anka Kuşu olarak da adlandırılan bu hayali kuş türünün en önemli özelliği de yanarak küllerinden yeniden doğmasıdır. Hikayesinde de buna vurgu yapılır.

Simurg Anka Kuşu hikayesi, farklı kaynaklarda farklı şekillerde ele alınsa da en çok dillendirilen ve büyük kaynaklarda vurgulanan hikaye, Simurg Kuşu’nun kuşların hükümdarı olduğuna yönelik hikayedir. Buna göre Kaf Dağı’nda yaşamış ve Bilgi Ağacı’nın dallarında kendine yuva yapmıştır. Bu nedenle her şeyi bilirmiş. Diğer kuşlar ise Simurg’a inanır ve onun kendileri için bir kurtarıcı olduğunu düşünürlermiş. Ancak onu gören kimse olmadığı için varlığından şüphe duyanlar olmuş. Gel zaman git zaman uzak diyarlarda bir kuş sürüsü, Simurg’un tüyünü bulmuş ve onun yaşadığından emin olmuşlar. Her şey çok zorlu olduğundan, Simurg’u bulup, kendileri için yardım isteyeceklerdir.

Simurg Kuşu Efsanesi Nedir?

Türk kültüründe bilinen ismiyle Anka Kuşu hikayesi, kuşların çeşitli yerlerden geçip, Anka Kuşu’na ulaşmak istemesiyle devam eder. Ancak durum beklenen gibi olmaz. Aşk Denizi, Ayrılık Vadisi, Hırs Ovası ve Kıskançlık Gölü’nden geçerken birer birer sürüden ayrılan kuşlar olmuş. Her kuş buralardan geçerken hatırlamış geçmişini. Bülbül güle olan aşkını hatırlamış, Papağan ise tüylerinin güzelliği ile övünerek geri dönmüşler. Baykuş sevdiği o harabeler, Kartal ise yükseklerdeki hakimiyetini bırakmak istememiş. Yokoluş ve Şaşkınlık Vadisi’nde kuşların umutları iyice tükenmiş. Yüzlerce kuş arasından yalnızca 30 kuş kalmış.

Nihayet geriye kalan 30 kuş Simurg’un yuvasını bulmuşlar. Bulmuşlar bulmasına ama Simurg ortada yokmuş. Çünkü her biri birer Simurgmuş. Simurg ise “otuz kuş” anlamına geliyormuş. Kaf Dağı’nın tepesine ulaşan 30 kuş anlamışlar ki aslında aradıkları Simurg kendileriymiş. Kendilerinin kurtarıcısı yine kendileriymiş. Ayrılık, aşk, hırs ve kıskançlık kendilerini fark etmelerine engel olmuş.

Zümrüd-ü Anka Kuşu hikayesi bize anlatıyor ki aslında kurtarıcı diye birisini aramaya gerek yok. Asıl kurtarıcı kendimiziz. Kendimizi fark ettiğimizde, gerçek kurtuluşa o zaman ulaşırız. İşte bu hikaye asırlardır anlatılıyor ve insanlara kendilerini keşfetmeleri gerektiğini vurguluyor. Anka Kuşu anlamı da bu nedenle küllerinden yeniden doğmak ve varlığını fark etmek olarak adlandırılıyor.

Simurg Kuşu (Anka Kuşu) Özellikleri Nelerdir?

Mitolojik canlılar arasında yer alan Simurg Kuşu; Anka, Zümrüd-ü Anka ve Tuğrul gibi isimlerle de anılmaktadır. Mitolojik bir canlı olduğundan, pek çok özellik atfedilmiştir. Atfedilen özellikler içerisinde fiziksel ve ruhsal pek çok özellik var. Ayrıca bu özellikler pek çok farklı kaynakta farklı şekilde de ele alınmış durumda. Örneğin Anka Kuşu özellikleri içerisinde en fazla öne çıkan, başının köpek başına benzetilmesidir. Ancak daha sonraki kaynaklara bakıldığında, insan başlı olarak tasvir edildiğini gösteriyor. Peki, hangi özelliklere sahip?

 • Dişi kuştur.
 • İyiliği temsil eder.
 • Bir balinayı taşıyabilecek kadar büyük ve güçlü kanatları vardır.
 • Başı bazı kaynaklarda köpek şeklinde bazı kaynaklarda ise insan şeklinde tasvir edilmiştir.
 • Tüyleri bakır rengindedir.
 • Tavus Kuşu’nu andıran bir fiziksel yapısı vardır.
 • Yılanları sevmez.
 • Dişleri vardır.
 • Kaf Dağı’nda Bilgi Ağacı’nın dallarında yaşar.
 • Aslan gibi pençeleri vardır.
 • Ölümsüzdür.
 • Hakkaniyetlidir.
 • Sadık ve zarif bir kuştur.
 • Tekamül kuvveti olan bir kuştur.

Yukarıdaki özellikleri ile öne çıkan Anka Kuşu, hayat görüşümüzde bize etki eden önemli bir mitolojik yaratıktır. Bunun için yalnızca hikayesi ile değil görüntüsü ile de kendimizi bilme düşüncesini hissetmemizi sağlar. Simurg Kuşu yağlı boya tablo modelleri de bu sebeple sıklıkla tercih edilmektedir. Böylece Simurg Sanatevi’ne de adını veren Simurg Kuşu’nun içerdiği anlamı dekorasyonlarınızda her daim hissedebilirsiniz.

Simurg Kuşu Anlamı Nedir?

Pers mitolojisinde ortaya çıktığı düşünülen Simurg Kuşu, yalnızca Persler için değil hemen her medeniyet için bir hayat görüşü halini almıştır. Her dinde yeri olan ve her kültürde benimsenen bu mitolojik yaratık, küllerinden yeniden doğması ile bilinir. Yeniden doğuş, kendini bulma, zorluğa katlanma, sabırla mücadele etme pes etmeme ve kurtuluşu başkasında aramama gibi anlamlar içermektedir. Simurg Kuşu’nun bu anlamları içermesi ve iyicil bir kuş olması, bu sebeple her medeniyet ve dinde bir sembol haline gelmesini sağlamıştır. Ayrıca Simurg Kuşu dolayısı ile kuşların insanlar için çok büyük anlamı vardır. Mutluluk, özgürlük, güzel haber gibi anlamları çağrıştırır. “Yuvayı dişi kuş yapar” gibi tabirler de bunun için çıkmıştır. İşte bu sebeple kuş yağlı boya tablo modelleri sıklıkla tercih edilir. Siz de Simurg Sanatevi sayesinde her konsepte uygun seçimler yaparak, eşsiz dekorasyonlar oluşturabilirsiniz.

Simurg Kuşunun Diğer Adı Nedir?

Hemen her medeniyet, din ve kültürde Simurg Kuşu efsanesi dolaşmakta, dilden dile aktarılmaktadır. Yüzlerce yıllık bir efsane olduğundan, kültürümüzde bu tarz terimler oldukça fazla. Simurg Kuşu olarak bildiğimiz efsanevi yaratık ise hayat düsturlarımızdan birisi haline gelmiş durumda. Farklı kültürlerde farklı şekillerde isimlendirilen Simurg Kuşu’nun diğer adları ise Anka Kuşu, Zümrüd-ü Anka Kuşu, Tuğrul Kuşu, Hüma Kuşu, Feniks ve Rukh şeklinde sıralanabilir. Ancak her biri aynı mitolojik karakteri ifade ettiğinden, hissettirdiği anlamlar da aynıdır.

Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız Simurg Kuşu kavramı; yeniden doğuşu, kendini bulmayı, kurtuluşu başkasında aramamayı ve zorluklara göğüs germeyi ifade etmektedir. İşte siz de bu görüşü hem hayatınızın düsturu haline getirebilir hem de dekorasyonlarınızda hissedebilirsiniz. Çünkü Simurg Kuşu motifli birbirinden özel %100 orijinal yağlı boya tabloları eviniz ya da iş yerlerinizde sergileyebilirsiniz. Üstelik Simurg Kuşu yağlı boya tablo modellerini hem fiziksel mağazalarımız hem de online mağazamız üzerinden avantajlı fiyatlarla satın alabilirsiniz.

 

İlgili Ürünler
Sanat Danışmanınızla Tanışın
%15 İNDİRİM KODU KAZAN
Yükleniyor...