Loading...
Sub Categories
Attributes
Price Ranges
-
Listing

Tazhib Painting

Tezhip Tablo Modelleri

Türk süsleme sanatlarının en önemlilerinden olan tezhip, hat sanatı ile kullanılan ve son derece estetik sonuçların çıktığı bir sanat dalıdır. Hat sanatındaki harflerin süslenmesi ya da anlamında olduğu gibi yaldızlanması, sanatın alanını oluşturur. Öte yandan yalnızca harfleri süslemek değil metnin etrafını süslemek de sanat dalının içerisinde yer alır. Arapça harflerin içerisine Ayetel Kürsi veya Nazar Ayeti gibi Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetlerin özenle yazılması da oldukça değerlidir. Sanatçının son derece özenle ve dikkatle uyguladığı tezhip sanatı, eşsiz tabloların oluşturulmasında etkili rol oynar. Bu nedenle tezhip yağlı boya tablo modelleri pek çok ev ya da ofis dekorasyonunda sıklıkla tercih edilmektedir.

Tezhip Yağlı Boya Tablo

Kelime Arapçadan türemiş olup, zeheb kökünden gelmektedir. Zeheb altın anlamına gelirken, tezhip de “altınlamak” şeklinde ifade edilmektedir. Yaldızlamak ve süslemek gibi anlamları da bulunan tezhip, Türk kültürünün nadide süsleme sanatlarından bir tanesidir. Yaratıcılık gerektiren bir sanat olduğundan, Türklerin tarih sahnesinde var olduğu tarihten itibaren tezhip sanatının çeşitli örneklerine rastlarız. Ancak sanatın en popüler olduğu dönem Osmanlı dönemidir. Bu dönemden sonra hat sanatı ile kullanılan tezhip ile benzersiz eserler ortaya konulmuştur. Günümüzde ise yağlı boya tablolarına konu olan tezhip, dekorasyonların olmazsa olmaz parçası halini almıştır.

Tezhip tablo modellerinde genellikle Arapça metinlerin etrafının süslenmesi ile karşılaşırız. Bunun yanında Arapça harflerin içerisine çeşitli ayetler de yazılarak, özel bir tasarım ortaya konulur. Ancak harfin içerisinde satırlarca ayet yazmak yaratıcılığın yanında ince işçilik gerektirir. Bu nedenle tezhip sanatı son derece nadide bir sanattır. Öte yandan yaşam ya da çalışma alanlarında çok sık rastladığımız yağlı boya tablolarında ise tezhip sanatının pek çok örneğine rastlarız.

Tezhip Yağlı Boya Tablo Modelleri

Yaratıcılık ve estetiğin birlikte olduğu tezhip sanatı eserlerinin en çok uygulandığı alan hat sanatı yağlı boya tabloları olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü hat sanatı, Arapçayı belirli kalıplara bağlı kalarak estetik ve güzel yazma sanatıdır. Bu özelliği sebebi ile tezhip sanatı ile hat sanatının ilişkisi oldukça fazladır. Hat sanatı ile yazılan Arapça metinlerin üzerleri ya da etrafı tezhip sanatı ile süslendiğinde, göze hitap eden, estetik bir görsel ortaya çıkmaktadır. İşte bu iki güzel sanatın yağlı boya tablolarında kullanılması ile pek çok mekana uygun eserler üretilmektedir. Renk, tasarım, boyut veya metne uygun olarak gerçekleştirilen tezhip sanatı ile Arapça metinler çok daha göze hitap eder hale getirilecektir.

Son derece değerli bir sanat olan tezhip sanatına ait eserlerin uygulanması için harika bir zemin olan yağlı boya ve tuval, mekanlara anlam katan eserlerin meydana getirilmesini sağlar. Ancak önemli olan bir diğer konu da sanatın en doğru şekilde sergilenmesidir. İşte bunun için dikey yağlı boya tabloları tercih edilir. Bunun sebebi ise tezhip sanatının en estetik şekilde vurgulandığı boyutun dikey olmasıdır. Dikey boyuttaki tablolarda en özel tezhip eserler ortaya konulmakta, hat sanatı ile kullanıldığında ise göz alıcı eserler üretilebilmektedir.

Tezhip Yağlı Boya Tablo Modelleri ile Estetik Bir Görünüm Elde Edin

Evinizde, ofisinizde veya farklı alanlarda, manevi değerleri ön plana çıkarmak, iç huzuru vurgulamak isterseniz, o halde tezhip yağlı boya tablolarını tercih edebilirsiniz. Çünkü bu sanat ile eşsiz eserler ortaya çıkarılabilmekte, insana dinginlik veren dekorasyonlar oluşturulabilmektedir. Günümüzde tezhip sanatında daha çok klasik eserler tercih edildiğinden, klasik yağlı boya tablo modelleri de son derece değerlidir. Çünkü tezhip ve hat sanatına hayatını vermiş kıymetli sanatçıların eserlerinden belirli ölçülere bağlı kalınarak oluşturulan tablolar, dekorasyonların en değerli parçalarından biri halini almaktadır.

Evde Tezhip Yağlı Boya Tablo Kullanımı

Evlerimiz, hayatımızın önemli bir bölümünü geçirdiğimiz, sevdiklerimiz ile birlikte olduğumuz mekanlardır. Bu nedenle işten geldiğimizde ya da dinlediğimizde evlerimizin bize huzur vermesini isteriz. İşte bunun için tezhip sanatı ile oluşturulan yağlı boya tablolar, dekorasyonunuza anlam katacak harika bir seçenek olacaktır. Öte yandan her evin duvar boyutları, dekorasyonu ya da diğer unsurları farklı olacağından, siparişe özel tablo yaptırarak, el yapımı tezhip yağlı boya tablolarına sahip olabilirsiniz. Böylece evinizin tasarımı ve boyutu ne olursa olsun en özel eserleri satın alabilir, içinize huzur verecek ve dekorasyonunuza değer katacak tabloları tercih edebilirsiniz.

Tezhip Yağlı Boya Tablo Fiyatları

Yaratıcılığın ve el işçiliğinin son derece kıymetli olduğu tezhip sanatı, el emeğinin her satırında hissedildiği eserleri ortaya çıkarmaktadır. Öte yandan harflerin içinin doldurulması, harflerin süslenmesi veya Arapça metinlerin etrafının yaldızlanması için tezhip sanatı kullanılır. Ancak tezhip sanatı ile üretilen her eserde çok ciddi bir emek olduğu için tezhip tablo fiyatları değişiklik göstermektedir. Tabii ki tablonun boyutu, sanatçı, harfler, yazılacak metin ve çok daha fazlası da fiyatı etkileyen unsurlardan bazılarıdır. İşte bunun için tezhip yağlı boya tablo fiyatları, tablo seçiminize doğru orantılı olarak farklılaşacaktır.

Simurg Sanatevi, tezhip sanatının en özel ve klasik örneklerini kategorilerinde listelemektedir. Ayrıca siparişe özel tablolar da oluşturulduğundan, sizin belirlediğiniz çizgide ve özellikte tablolar, sanatçılarımız tarafından sanat atölyelerimizde oluşturulacaktır. Siz de böylece tezhip sanatının en nadide örneklerini yaşam ya da çalışma alanlarınızda sergileyebileceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Tezhip Yağlı Boya Tablo Seçerken Neye Dikkat Edilir?

Yağlı boya tablo modelleri içerisinde önemli bir yere sahip olan tezhip tabloları, güzel yazılmış Arapça metinleri ve harfleri süslemede son derece kıymetlidir. Bunun için dekorasyonunuza ve duvar boyutunuza uygun, aynı zamanda size manevi huzur katacak modeller arasından seçim yapmalısınız.

Tezhip Yağlı Boya Tabloların Temizliği Nasıl Yapılır?

Günlerce ve saatlerce süren hazırlık aşamalarından sonra üretilen tezhip eserler, evlerimiz ve iş yerlerimiz için nadide değerlerdir. Bu nedenle temizliğinde mutlaka püsküllü toz alma aparatları kullanılmalıdır. Bunun yanında özel yağlı boya solüsyonu ve yumuşak bir bez de tablonun temizlenmesi açısından yeterli olacaktır.

Tezhip Yağlı Boya Tablo Nasıl Korunur?

Özenle hazırlanmış tezhip yağlı boya tabloları uzun yıllar korumak isterseniz, onları tozlu, güneşli ve nemli ortamlardan uzak tutmalısınız. Ayrıca çerçeveletmek de tablonuzu korumak ve estetik bir görünüm kazandırmak açısından son derece önemlidir.

 

Sanat Danışmanınızla Tanışın
May Special Last 3 Days
Son Gezilen Eserler
Special May Last 3 Days Campaign 5% Discount Code: 5INDIRIM
Start shopping!
-Gün
-Saat
-Dakika
-Saniye
Loading...