Orada Bir Yerde (2012)

Fiyat : $0.00
: $0.00

60x140 cm Çerçevesiz Ölçü, 80x160 cm Çerçeveli Ölçü

 

Doğanın iç sesini Sabahattin Camcıoğlu'nun eserinde duymak mümkün. Eserde akan suyun maviliği insana ferahlatıcı  bir etki yaratırken, şelalenin çevresini saran  koyu tonlarda tasvir edilen ağaçların yoğun yapısı resmin sağında yer alan ahşap değirmenin yıpranmışlığı doğanın karşısında her şeyin geçiciliğini vurgular niteliktedir. Kompozisyonun tam merkezinde yer alan gün batımını gösteren sıcak tonlarda tasvir dilmiş güneşin son ışıkları değirmen ve akarsu üzerine yansıtmaktadır. Bu durum soğuk ve ara tonları kullanmış olduğu resimde dramatik etkiyi arttırmıştır. Doğanın en iyi gözlemcilerinden biri olan sanatçı doğayı gördüğü gibi tasvir etmek yerine bir çok anlam barındıran bir esere dönüştürmektedir.

SABAHATTİN CAMCIOĞLU

Beş yaşında resme başladı. Babası şair, teyzesi ressam, sanatçı bir aileden geliyor Sabahattin Camcıoğlu. Eğitimini Bulgaristan’da Ivan Stanivof Atölyesi'nde gördü. Teyzesinin de ressam olması sebebiyle onun bilgi ve tecrübesinden çok istifade etti. Kendi ifadesiyle “dünyayı tanımadan önce boya kokusuyla tanıştı”. Ekmekten, sudan sonra hep resim düşündü ve sanatıyla meşgul oldu. Dünyanın tüm renklerini, şelalelerin akışını, yağmurun, kuşların ve hatta doğanın sesinden aldığı ilhamla oluşturdu kompozisyonlarını.

Tabloları, Camcıoğlu’ nun nefesini temsil ettiği gibi, tarzı ve peyzajları imzası olmuş, bilimi metafizik boyutta kullanan, izlenimci, kültürlü, özgür, kendinden verici ve gerçek bir paylaşımcı sanatçı. 1980’ de Bulgaristan’ dan göçüp Türkiye’ye yerleştiğinde hayatını sürdürebilmek için yeteneğini birçok işte kullanarak geliştirmiş ve nihayet sanatıyla baş başa kalarak birbirinden güzel eserlerini üretmeye devam etmiştir. Sayısını kendisinin bile bilmediği kadar çok öğrenci yetiştirmiş, bunlardan bir çoğu ülke genelinde ün kazanmıştır.

Üstün yeteneği sayesinde başardığı sanatının eserleri yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da birçok koleksiyonda yer aldı. Empresyonist resmi hayallerinin, rüyalarının renk ve ahengini katarak yorumlaması nedeniyle Avrupa’da eserleri beğeni kazanmış ve ismi bilinen nadir sanatçılardan biri olmuştur. Sabahattin Camcıoğlu tam bir halk adamı, doğa aşığı, varlığı da yokluğu da paylaşmayı bilen, halkın ve evrenin nabzını tutarak ilhamlanan bir sanatçı...
Benlik gütmek yerine benliğinden sıyrılmayı tercih ettiği için kişisel hiç bir sergi açmamış ancak eserlerini halkla buluşturmak için sanat galerilerinin taleplerini ve koleksiyonerin beğenisini tercih etmiştir. Hayatı ve sanatı atölyelerden öğrendi ve atölyesinde sürdürüyor. Sevgiler ve iltifat onu şımartıp baştan çıkarmadı. Aksine sanatına platonik bir aşk besledi her daim. Hayatın içinden gelip adeta kendine has mahalli üniversitesini kurdu. Pratiğe en uygun teoriyi hayatına ve sanatına adapte etti.

Diğer eserlerini görmek için tıklayınız.>>

Benzer Eserler