İLK ALIŞVERİŞİNE ÖZEL %15 İNDİRİM KUPONU: NET15 TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÖZEL AHŞAP KUTU İLE GÜVENLİ KARGO İLK ALIŞVERİŞİNE ÖZEL %15 İNDİRİM KUPONU: NET15 TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÖZEL AHŞAP KUTU İLE GÜVENLİ KARGO İLK ALIŞVERİŞİNE ÖZEL %15 İNDİRİM KUPONU: NET15 TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÖZEL AHŞAP KUTU İLE GÜVENLİ KARGO İLK ALIŞVERİŞİNE ÖZEL %15 İNDİRİM KUPONU: NET15 TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÖZEL AHŞAP KUTU İLE GÜVENLİ KARGO

Dünyaca Ünlü Ressamlar: Sanatın En Büyük İsimleri

Tarih: 05.07.2023 20:32
Dünyaca Ünlü Ressamlar: Sanatın En Büyük İsimleri
Sanatın büyüleyici dünyası, tarih boyunca birçok büyük ressamın yeteneklerine ve yaratıcılıklarına ev sahipliği yapmıştır.
İçindekiler

Sanatın büyüleyici dünyası, tarih boyunca birçok büyük ressamın yeteneklerine ve yaratıcılıklarına ev sahipliği yapmıştır. Dünya çapında tanınan ressamlar, eserleriyle insanları etkileyen, duygusal bir bağ kurmasını sağlayan ve yeni bir perspektif sunan sanatçılardır. Onların fırça darbeleriyle hayat bulan tuvaller, çağlar boyunca sanatseverlerin hayranlıkla izlediği başyapıtlara dönüşmüştür. Bu muazzam sanatçılar, farklı dönemlere ve akımlara damga vurmuş, izlerini sonsuza kadar sanat tarihine kazımıştır. Sanatın en büyük isimleri arasında yer alan ve iz bırakan dünyaca ünlü ressamlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Sandro Botticelli

 • Leonardo da Vinci

 • Albrecht Dürer

 • Michelangelo

 • Raphael

 • Caravaggio

 • Peter Paul Rubens

 • Artemisia Gentileschi

 • Gian Lorenzo Bernini

 • Diego Velazquez


  Sandro Botticelli

1445 ile 1510 yılları arasında yaşamış olan Sandro Botticelli, dünyanın en ünlü ressamları arasında yer almaktadır. Floransalı olan sanatçı, 15. yüzyılın üretken adlarından bir tanesidir. Kendisinin eserleri seküler portreler ve İncil içerisinden tasvirler bulundurmaktadır. Ancak kendisi özellikle mitolojik sahneleri ile tanınmaktadır.

Yaşadığı dönemin Klasik konuyu canlandıran, ikonografisini benimseyen isimlerden bir tanesi olmuştur. Kendisinin en ünlü eserleri 1486 yılında Birth of Venus ve 1477-1482 arasında Primavera olmuştur.


Leonardo da Vinci

Ünlü ressamlar ve eserleri dendiği zaman akla ilk gelen isimlerden bir tanesi Leonarda Da Vinci’dir. Rönesans’ın önemli adlarından bir tanesi olup bilimsel gözlemler ve illüstrasyonlar ile dolu bir defter koleksiyonu bırakmıştır. Bunun yanı sıra günümüze kadar ulaşan çok sayıda önemli eserleri de bulunmaktadır.

Sfumato ve Chiaroscuro gibi yağlı boya tekniklerinde oldukça usta bir isimdir. Bu Mona Lisa ya da Ermineli Kadın gibi portrelerde izlenebilmektedir. Bunlardan birincisi özellikle birçok kişi tarafından hala tanınmaktadır. Bu 1503-1516 yılları arasında ortaya çıkmış bir eserdir. İkincisi ise 1489-1491 arasında yapılmıştır.

Bunların dışında 1492 yılında Vitruvian Man, 1498 yılında The Last Supper da önemli eserleri arasında yer almaktadır. Yağlı boya tablolar ile gönüllere taht kuran Vinci, en önemli sanatçılar arasında yer almaktadır.


Albrecht Dürer

Dünyanın en ünlü ressamları arasında pek çok kişi bulunmaktadır. Bunlardan biri de Albrecht Dürer olmaktadır. Baskı türü resmini güzel sanat biçimine yükseltmiştir. Kuzey Rönesans sanatçısı titizlikle ayrıntılandırılmış çizimlerine dayanarak gravürler üretmiştir.

Sanatçı bu konuda oldukça başarılı da olmuştur. Kendisinden sonra diğer sanatçılara da baskı yaparak dağıtma üzerine ilham vermiştir. Kendisinin en çok tanınan eseri 1514 yılında ortaya çıkardığı Melancolia I’dir. Kadın yağlı boya tablosu modellerinde de en çok karşılaşılan eserdir.


Michelangelo

İnsanlığın uzun tarihi boyunca çok sayıda önemli sanatçı yetişmiştir. Bunlardan biri olan Michelangelo, 1475-1564 yılları arasında yaşamıştır. Dünyanın en ünlü ressamları arasında pek çok kişi tarafından tanınmakta olup resim, heykel ve mimari ustasıdır.

Tam ismi “Michelangelo Buonarroti” olup, İtalyan Rönesansının örnek figürlerinden bir tanesidir. Bunu lakabı da göstermektedir. Aynı zamanda “Il Divino”, yani “İlahi Olan” olarak da bilinmektedir. Ayrıca yaşamını sürdürürken servet ya da şöhretin tadını çıkaramadığı dönemde başarısı da önem taşımaktadır.

Bu gibi başarıların yanı sıra hayatı boyunca biyografisi yayınlanan ilk Batılı sanatçısıdır. Ünlü eserleri incelendiğinde 1489-99 arasında PieTa, 1501-04 arasında David, 1508-12 arasında Sistine Chapel Ceiling ve 536-1541 arasında The Last Judgment yer almaktadır. 


Raphael

1482-1520 yılları arasında hayatını sürdürmüş olan Raffaello Sanzio da Urbino ya da Raphael, İtalyan mimar ve ressamdır. Hayata 37 yaşında gözlerini yummuş olan sanatçı arkasında çok sayıda eser bırakmıştır.

Ünlü ressamlar ve eserleri arasında kendisinin ne gibi yapıtları olduğunu merak ediyorsanız 1504 yılında Wedding of the Virgin bunlardan biridir. Ayrıca 1511 yılında School of Athens, 1520 yılında The Transfiguration da yer almaktadır.


Caravaggio

Caravaggio hayatı boyunca hem çalkantılı hem de tutkulu bir yaşam sürmüştür. Kendisinin sanatsal mirası üslup ve teknik ile aynı derece çağrıştırıcıdır. 1571-1610 yılları arasında yaşamış olup, kendisinden önceki hiçbir sanatçı İncil karakterlerinin resimlerinde normal insanları model olarak kullanmamıştır.

Bu bakımdan kendisinin ayrı bir yönü de vardır. Ek olarak aşırı aydınlık, karanlık ya da tenebrism’i usta bir şekilde kullanmıştır. Tüm bunlar resimlerine benzersiz bir psikolojik dram eklemiştir. Dünyanın en ünlü ressamları ve eserleri kapsamında kendisi incelendiğine, 1599-1600 yıllarında ortaya çıkardığı The Calling of Saint Matthew bunlardan biridir. 1610 yılında çıkardığı David with the Head of Goliath da içlerinde bulunmaktadır. 


Peter Paul Rubens

1577-1640 yılları arasında yaşamış olan Peter Paul Rubens, dünyanın ünlü ressamları içerisinde bulunmaktadır. Hollanda Altın Çağı’nda yaşamış olup, önde gelen bir Flaman Barok ressamları arasındadır. Kendine özgü bir stili yer almakta olup Barok döneminin tüm özelliklerini vurgulamıştır. 

Bunun yanı sıra kendisini İspanyol Habsburg’ları için önde gelen saray ressamlarıdan da bir tanesi olmuştur. Sanatçı kimliğinin yanı sıra diplomat olarak da bir üne kavuşmuştur. Kendisinin en bilinen eseri 1620’li yıllarda Marie de Medici Cycle olmaktaıdr. 


Artemisia Gentileschi

Artemisia Gentileschi 1595 yılında dünyaya gelmiştir. Hayata ise yaklaşık 1656 civarında gözlerini yummuştur. Başarı bir ressamın kızı olan Artemisia’ya genç yaşta sanat dünyasına girme olanağı verilmiştir. Hayatının başlarında babasının atölyesinde onun boyalarını karıştırmıştır. Babası da yeteneğini gördüğünde onun kariyerini desteklemiştir. 

İtalyan Barok döneminin tanınan bir ismi olup büyük ölçekli İncil ve mitolojik resimler ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra Floransa’da kendini Güzel Sanatlar Akademisine kabul ettiren ilk adın da olmuştur. Dünyanın ünlü ressamları arasında kendisinin en bilinen eseri 1614-1620 yılları arasında ortaya çıkardığı Judith Slaying Holofernes olmuştur.


Gian Lorenzo Bernini

1598-1680 yılları arasında yaşayan Gian Lorenzo Bernini gençliğinde büyük ölçekli mermer heykeller yapmıştır. Bundan sonra Michelangelo’nun ayak izlerini takip ederek Aziz Petrus Bazilikası’nın mimarı olmuştur. Burada Bazilika’nın ikonik plazasını ve sütunlu sırasını ve merkezi bronz kanopiyi ortaya çıkarmıştır.

Bir malzeme ustası olan Lorenzo Bernini çalışmalarına hareket katmış, duyguları uyandırmaya çalışmıştır. Bunun için büyük bir yeteneği de bilinmektedir. Kendisinin pek çok ünlü eseri yer almaktadır. 1647-1652 seneleri arasında ortaya çıkardığı The Ecstasy of Saint Theresa onlardan bir tanesidir.

Türk ressamlar hakkında da detaylı bilgi edinmek isterseniz, 10 Ünlü Türk Ressam ve Eserleri içeriğimize göz atabilirsiniz.


Diego Velazquez

1599-1660 seneleri arasında yaşayan Diego Velazques, dünyanın en ünlü ressamları arasında yer alan sanatçılardan bir diğeridir. İspanyol olan ressam Barok dönemde kendini tanıtan çok sayıda etkili sanatçıdan biridir. 

Saray ressamı olan Velazquez eski ustaların sanatlarını görmüş, Avrupa’yı görmüş ve döneminin en prestijli isimleri ile tanışmıştır. Kendisi tarafından yapılan portreler Picasso ve Manet gibi sanatçılar üzerinde de bir etki bırakmıştır.

Dünyanın en ünlü ressamları ve eserleri arasında kendisinin ne gibi yapıtları olduğunu merak ediyorsanız Portrait of Pope Innocent X bunlardan bir tanesidir ve 1650 yılında ortaya çıkmıştır. Yine Las Meninas ise 1656’da tamamlanmıştır.


Rembrandt

İnsanlığın uzun tarihi boyunca çok sayıda sanatçı gelip geçmiştir. Bunların kimler olduğu ve eserleri zaman zaman bir merak uyandırabilir. Yukarıdaki isimlerin yanı sıra Rembrandt da dünyanın en ünlü ressamları arasında bulunmaktadır.

1606-1669 yılları arasında yaşamış olup Hollandalıdır. Tam ismi Rembrandt Harmenszoon van Rijn olup, sanat tarihinin önemli ve etkili bir ismi olmayı başarmıştır. Ressam olarak tanınsa da aynı zamanda matbaacı olarak da görülmektedir. Eserleri arasında 1632 yılında Anatomy Lesson of Dr. Tulp ve 1642 yılında The Night Watch oldukça ünlüdür. 

İlgili Ürünler
Sanat Danışmanınızla Tanışın
%15 İNDİRİM KODU AL
Yükleniyor...