İLK ALIŞVERİŞİNE ÖZEL %15 İNDİRİM KUPONU: NET15 TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÖZEL AHŞAP KUTU İLE GÜVENLİ KARGO İLK ALIŞVERİŞİNE ÖZEL %15 İNDİRİM KUPONU: NET15 TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÖZEL AHŞAP KUTU İLE GÜVENLİ KARGO İLK ALIŞVERİŞİNE ÖZEL %15 İNDİRİM KUPONU: NET15 TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÖZEL AHŞAP KUTU İLE GÜVENLİ KARGO İLK ALIŞVERİŞİNE ÖZEL %15 İNDİRİM KUPONU: NET15 TÜRKİYE'NİN HER YERİNE ÖZEL AHŞAP KUTU İLE GÜVENLİ KARGO

Çerçeve Yaptırırken Nelere Dikkat Edilir?

Tarih: 30.05.2023 15:51
Çerçeve Yaptırırken Nelere Dikkat Edilir?
Yağlı boya, akrilik resim, yazı, hat, goblen, halı, kostüm, ayna gibi görsel nesneleri bir yere asılabilecek duruma getirmek ya da süslemek için bunlar takılan kenarlık. Çerçeve bir eserin en bütünleyici unsurlarından biridir ve yaptırırken dikkat edilmesi gereken birçok durum vardır. Bunlara dikkat edildiğinde hem eserler daha uzun süre korunmuş olur hem de eserlerinizin estetik açıdan daha iyi görünmesini sağlarsınız.

Tarih boyunca ahşap çerçeveler kullanılmış ve günümüzde sanayinin gelişmesiyle ahşaba yakın görünümde Plastik çerçevelerin de üretimi artmıştır. Plastik çerçeveler maliyet ve işçilik bakımından ahşaptan daha ucuzdur ama kaliteli ve doğallık isterseniz ilk tercih tabi ki ahşap çerçeveden yana olmalıdır.

Çerçeveletmek istediğiniz eserlerin çerçeveleri her zaman kaliteli ve bilinen bir yerden yaptırmanızda fayda vardır. Seçeceğiniz plastik veya ahşap çerçeve olsun kaliteli olması çok önemlidir. İşinde iyi kalitesine güvenen firmalar bu konuda garanti verirler, bilinmeyen bir yerde yaptırdığınızda kısa süre içinde plastik çerçevelerde kırılmalar, kaplamasında dökülmeler, ahşap çerçevelerde ise zaman içerisinde böceklenme, form kaybı ve gibi birçok sıkıntıyla karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

 

Yağlı Boya Tablolarda;

Yağlı boya ve akrilik eserlerde, eserin kompozisyonu, içerisinde bulunduğu renkler ve asacağınız duvarın rengi mobilyalar çerçeve seçerken düşünmeniz size çok kolaylık sağlayacaktır. Tabi sanat eserinin türü de sizin seçeceğiniz çerçevenin modern veya daha klasik olmasına etkili olacak bir diğer unsurdur. Plastik ve ahşap çerçeve seçenekleri vardır ama bizim tavsiyemiz ahşaptan yanadır çünkü ahşap çerçeveler plastik çerçevelere göre daha uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Ayrıca ahşap çerçeveler bulunduğu mekanın nem değerinde de önemli bir rol oynar.

Çerçevenin yanında paspartu seçimi eserinize derinlik katması açısından düşünülmesi gereken en önemli detaylardan biridir. Yalnız bu paspartular isterseniz ikinci bir çerçeve katmanı ile veya Profil Paspartu ile yapılabilmektedir. Profil paspartuda da genellikle açık renkler tercih edilmesi daha güzel bir görüntü almanızı ve resim ve çerçeve arasında dengeli bir geçişi sağlayacaktır.

Önemli bir hatırlatma yapmak gerekirse yağlı boya eserlerde kesinlikle ve kesinlikle cam kullanılmaz. Eğer kullanılırsa zaman içerisinde nemlenme ve boya dokusunda bozulmalara neden olacaktır.

 

Poster, Ebru, Fotoğraf;

Kağıt üzerine yapılmış olan (baskı, fotoğraf, rölyef, puzzle, karakalem vb.) çalışmalarının çerçevelenirken genellikle eserin büyüklüğüne ve durumuna göre kalın veya ince çerçeveler tercih edebilirsiniz. Bunun yanında çerçeveleteceğiniz eserin içerisinde yer alan hakim renge uyumlu olarak bir paspartu seçmeniz eserlere derinlik katacak ve daha göz alıcı yapacaktır. Cam olarak düz cam yerine Mat cam daha iyi gösterecektir eseri, eğer düz cam kullanılırsa eserin üzerinde yansımalar çok fazla olacağından esere her baktığınızda eseri görmek yerine üzerine yansıyan ışıkları ve kendinizi göreceksiniz bu durum eserden keyif almanızı engelleyecektir.

 

Halı, Kumaş Eserler;

Halı, kilim ve kumaş eserler çerçeveletirken dikkat edilmesi gereken eserin kalınlığıdır. Normal bir kumaş eser olduğunda (kaneviçe, kıyafet, dantel, vb) gibi el sanatları ürünleri kolay bir şekilde ister paspartulu ister paspartusuz bir şekilde düz veya desenli olan ahşap çerçevelerle çerçeveletebilirsiniz. Eserin daha düzgün durması için ve zamanla kirlenmesini engellemek için cam kullanılması kesinlikle gerekmektedir.

Halı gibi kalın ve hacmi olan eserlerde çerçeveletirken aynı şekilde cam olması çok önemlidir. Bunun yanında çerçeveyi istediğiniz şekilde halının üzerinde bulunan desenlere ve renklere ayrıca halının tarihine göre seçmek çok önemli ve değerli görünmesini sağlayacaktır. Çerçevenin arka kısmına halının kalınlığına göre bir kasa yapılması gerekebilir bu durumda size yardımcı olan sanat danışmanları en doğru kararı vermenizi sağlayacaktır.

 

Boyutlu Nesnelerin Çerçevelenmesi;

Boyut ve hacim sahibi olan sizde anlamı (çocuğunuzun kıyafetleri, çiçek buketi, ayakkabı, şapka, kıyafet vb. ) olan nesnelerin çerçeveletilmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biri kullanacağınız zemin rengi ve çerçevesidir. Zemine seçmiş olduğunuz süet paspartular rengi daha canlı göstereceğinden ilk tercih olarak düşünebilirsiniz. Hacimli bir nesne olacağı için kasa içerisinde yer olacak çerçeve yüksek çerçeve olacaktır. Kenar paspartusunu çerçeveye ve esere göre seçtiğiniz zaman tasarımsal bir ürün ortaya çıkacak ve her baktığınızda duygusal açıdan ve görsel açıdan tatmin olacaksınız. Derin bir çerçeve olacağından Düz cam da seçebilirsiniz veya müze camı seçmeniz dahilin de herhangi bir yansıma ve soluk bir görüntü yerine daha net bir görüntü elde edeceksiniz. Çünkü müze camlar herhangi bir yansıma yapmaz ve hangi açıdan bakarsanız bakın içindeki eseri daha iyi gösterecektir ayrıca müze camlar Uv ışınlarını %90’a kadar engelleme özelliğiyle eserleri veya sizin için değerli nesneleri uzun yıllar renklerinde solma olmadan koruyacaktır.

 

Yukarı da yazıda da belirttiğim gibi doğru çerçeve eserinize bir ruh katıp onu daha da değerli hale getirecek ve eserinizin eksik kalan yanını tamamlayacaktır. Bu yüzden doğru ellerde doğru yönlendirme ile yapılması çok önemlidir. Yıllardır insanların sevdikleri ve değer verdikleri her şeyi çerçeveleyen, koruyan, yaşam mekanlarında şık ve kaliteli çerçevelerle katkıda bulunan Simurg Sanatevinin bu tecrübesini deneyimlemeye ne dersiniz?

 

İlgili Ürünler
Sanat Danışmanınızla Tanışın
%15 İNDİRİM KODU KAZAN
Yükleniyor...