YAĞLI BOYA SEMAZEN TABLOLARI İLE HUZURLU BİR ORTAM

YAĞLI BOYA SEMAZEN TABLOLARI İLE HUZURLU BİR ORTAM

Yağlı Boya Semazen Tabloları İle Huzurlu Bir Ortam

Mevleviliğin en önemli ritüellerinden biri olan Sema, kainatın oluşumunu ve insanın alemde dirilişini simgeleyen, semazenlerin bir zikir şekli olarak dönerek gerçekleştirdikleri bir meditasyon uygulamasıdır. Mevlana’nın “Ne olursan ol gel” sözünün kapsayıcılığı gibi, Sema ritüeli de izleyen herkesi yaratıcının büyüleyici varlığıyla buluşturur. Bazen yalnızca bir resim bile bu içsel yolculuğa çıkmak için yeterlidir. Semazenin iç motivasyonunu ve semanın derin manasını ölümsüzleştirerek yansıtan yağlı boya semazen tabloları, bu güçlü enerjiyi her zaman yaşamınıza yardımcı olabilecek sanat eserleridir.

Sema’nın derin bir manası ve yaratıcıyla birleşmeyi teşvik eden müthiş bir enerjisi vardır. Semazenler sema sırasında zihinlerini dış dünyadan uzaklaştırır ve tamamiyle yaratıcıya dönerler. Bu bütünleşmeden ilham alan semazen tabloları iç huzuru, yaratıcıyla bir olmayı ve gündelik hayatın maddiyatından uzaklaşmayı temsil eder.

Semazenlerin Kıyafetleri Ve Anlamları

Sema sırasında semazenlerin giydiği giysilerin her birinin sembolik bir anlamı vardır. Beyaz giysinin adı Tennure’dir. Tennure, saflığı ve nefsin kefenini temsil eder. Sema sırasında nefis kefen giymiştir. Semazenlerin başlarına taktıkları keçe ise Sikke’dir. Sikke nefsin mezar taşını ve tevhidi sembolize eder; sikke giyildiğinde kulaklar kapanır ve kulun bu dünyayla bağını kesip yaratıcıya olan yolculuğu başlar. Siyah hırka ise nefsi ve kabri ifade eder.

Yağlı Boya Semazen Tabloları İle İçsel Huzur

Dönen yağlı boya semazen tabloları gördüğümüzde bu ritüelin huzur veren enerjisini güçlü bir şekilde hissederiz. Bu enerjiyi hissetmek için “dönmek” bile tek başına yeterlidir. Dönmenin var olmakla kuvvetli bir bağı vardır. Çünkü varlığın temeli aslında dönmektir.

Tüm varlıklar, her bir hücremiz, atomlardan oluşur. Atomun içindeki elektronlar ise çekirdeğin etrafında dönerler. Elektronun hızlı ve sonsuz dönüşü, varlığın temelini oluşturur. Çünkü atom, bu sayede vardır ve evrendeki her şey bu dönüş ile var olmaya devam eder.

Derin anlamları olan Sema ritüeli, sanatın birçok alanında büyük bir ilgiyle işlenir. Özellikle yağlı boya semazen tabloları hat sanatıyla bir arada resmedildiğinde ortaya Semanın ruhuyla uyumlu eşsiz eserler çıkar.

 

Yağlı boya semazen tablolarımızı görmek için tıklayınız.

 

Etiketler: yağlı boya semazen tabloları ile huzurlu bir ortam
Ocak 27, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR