YAĞLI BOYA MANZARA TABLOLARI İLE DOĞAYI EVİNİZDE YAŞAYIN

YAĞLI BOYA MANZARA TABLOLARI İLE DOĞAYI EVİNİZDE YAŞAYIN

Yağlı boya manzara tabloları ile doğayı evinizde yaşayın

Yağlı boya, sanatsal ifadenin en eski türlerinden biri ve 1000 yılı aşkın bir süredir kullanılan eski bir sanat biçimi. 15. Yüzyıl’da birçok şeyi resmetmek için kullanılan yağlı boya sanatı, doğayı resmetmek isteyenlerin de ilk tercihlerinden biriydi. Ancak doğayı günlük hayatın bir parçası haline getirmek isteyen ressamlar, manzara tabloları yapmaya ilk başladıklarında yağlı boya manzara tabloları ilginç bir şekilde sanatın bir türü olarak kabul edilmiyordu. Dünyanın görünümünün yüz yıllar içinde tamamen değişmesi gibi insanların yağlı boya manzara tablolarına bakış açısı da zaman içinde değişti.

 

Yağlı boya manzara tabloları, dünyanın en tanınmış tablolarından bazılarının ana konusu haline gelene kadar o kadar da şanslı değillerdi. Peki tarihsel açıdan bu bakış açısı nasıl değişti?

Yağlı boya manzara tabloları ile tarihe bir bakış

Manzara çizimleri Batı'da başlı başına bir tür haline gelmeden çok önce, Çin'de büyük ilgi görüyordu. 6. yüzyıldan itibaren, bir manzara tablosu oluşturmak için kullanılan en yaygın sanat formu, bu güne kadar popülerliğini koruyan Shan Shui idi. Bu manzara resimleri, geleneksel boyadan ziyade mürekkep ve fırça kullanılarak yapılırdı. Çin kültüründe doğanın, nehirlerin, dağların, hayvanların resmedildiği manzara tabloları insanların ve hayvanların doğal dünya ile denge içinde yaşaması gerektiği fikri yani yin ve yang görüşünden ilham alıyordu.

Batı'da Rönesans sırasında sanat hala özellikle İncil'e, mitolojik ve tarihi temalara ilişkin hikayelerin paylaşılmasına odaklanmıştı. Sonuç olarak, bu döneme ait üretilen yağlı boya tablolarda sanatta tek başına manzarayı kutlayan az sayıda örnek vardı. Yağlı boya manzara tabloları 16. yüzyılda bağımsız bir tür olarak kabul edildi ve 18. yüzyılın sonlarında öne çıktı.

Modern manzara tabloları

19. Yüzyılın sonlarına gelindiğindeyse manzara tablolarına yeni bir bakış açısı getirildi ve modern anlamda birçok eser yaratıldı. Bazen manzaraların birebir yansımasını bazense Claude Monet’nin

tablolarında olduğu gibi izlenimsel olarak resmedilmesini içeren yağlı boya manzara tabloları ortaya çıktı.

Zaman ve mekandaki o kısacık anların resmedilerek somutlaştırıldığı, doğanın en çarpıcı yanlarını hayatımıza taşıyan yağlı boya manzara tabloları ile evlerinizde benzersiz bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Etiketler: Yağlı boya manzara tabloları
Nisan 17, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR