YAĞLI BOYA KIZ KULESİ TABLOLARI İLE İSTANBUL RUHUNU YAŞAYIN

YAĞLI BOYA KIZ KULESİ TABLOLARI İLE İSTANBUL RUHUNU YAŞAYIN

Yağlı Boya Kız Kulesi Tabloları İle İstanbul Ruhunu Yaşayın

Üsküdar sahilinde yapacağınız bir yürüyüşte ya da nostaljik bir vapur turunda karşınıza çıkacak güzelliklerden bir tanesi Kız Kulesi. İstanbul’un Üsküdar semtinde, sahile 200 metre mesafede küçük bir adacık üzerinde yer alan ve güzelliğiyle herkesi büyüleyen yapı, keşfedilmeye değer ilgi çekici geçmişiyle yağlı boya kız kulesi tabloları için de büyük bir ilham kaynağı.

Kız Kulesi İle İlgili Efsaneler

Bizans döneminden beri var olan Kız Kulesi yüzyıllar boyunca birçok farklı amaçla kullanılmış ve birçok farklı hikayeye de konu olmuş. Bu efsaneler arasından en popüler olanıysa kızını çok seven bir imparatorun ve kızının hikayesi. Efsaneye göre, imparatorun çok sevdiği bir kızı vardı ve bir gün bir kahin kızın on sekizinci yaş gününde zehirli bir yılan tarafından sokularak öldürüleceğini kehanet etti. İmparator, kızını herhangi bir yılandan uzak tutmak için karadan uzaklaştırarak zamansız ölümünü engellemek ve on sekizinci doğum gününe kadar korumak için boğazın ortasına Kız Kulesini yaptırdı. Prenses, yalnızca babası tarafından sık sık ziyaret edildiği kuleye yerleştirildi ve uzun yıllar boyunca bu kulede tek başına yaşadı.

Prensesin on sekizinci yaş gününde, imparator ona doğum günü hediyesi olarak bir sepet egzotik meyve getirdi. Bu zamana kadar kehaneti engelleyebildiği için mutluydu ve doğum gününü keyifle kutladılar. Ancak, kız sepete uzandığında, meyveler arasında saklanan küçük bir yılan genç prensesi ısırdı ve tıpkı kahinin tahmin ettiği gibi genç kız babasının kollarında öldü. Bu olaydan sonra kule Kız Kulesi adını aldı.

Yağlı Boya Kız Kulesi Tabloları Ve Sanattaki Yeri

Elbette Kız Kulesi’nin ikonik güzelliği ve hakkındaki efsaneler birçok sanatçının duygularına tercüman olmuş. Kule hakkındaki hikayelerin, şiilerlerin ve romanların yanı sıra kulenin hikayesinden etkilenen ressamlar tarafından yağlı boya Kız Kulesi tabloları da tuvallerde hayat bulmuş.

Boğaz manzarasının ortasında yükselen bu harika yapı, hala İstanbul aşıklarının en önemli duraklarından biri. Yağlı boya Kız Kulesi tabloları da özellikle İstanbul’un en romantik simgelerinden biri olan Kız Kulesini duvarlarında bulundurmak isteyenler için son derece ideal.

Yağlı boya kiz kulesi tablolarımızı görmek için tıklayınız.

 

Etiketler: yağlı boya kız kulesi tabloları ile istanbul ruhunu yaşayın
Ocak 13, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR