YAĞLI BOYA KEDİ TABLOLARI İLE DUVARLARINIZI SÜSLEYİN

YAĞLI BOYA KEDİ TABLOLARI İLE DUVARLARINIZI SÜSLEYİN

Yağlı boya kedi tabloları ile duvarlarınızı süsleyin

İnsanlık tarihinin geneline bakıldığında insanlar ile kediler arasında uzun zamandır özel bir bağ olduğunu söyleyebiliriz. Kediler, hayatımızın hemen hemen her alanında iç içe olduğumuz hayvanlar. Bu hayvanlarla ilişkimiz öyle bir boyutta yağlı boya kedi tabloları da geçmişten bugüne sanat dünyasında sıklıkla karşımıza çıkıyor. Peki kediler bizim için ne anlam ifade ediyor? Kedi tabloları ile anlatılmak istenen ne?

Yağlı boya kedi tabloları ne ifade ediyor?

Bu güzel ve gizemli yaratıklar, dünyanın en şaşırtıcı kültürlerinden bazılarında tanrılaştırılırken, diğer medeni toplumlara göre de kötülükle bağlantılı olarak görülüyorlar. Ama ne olursa olsun, tüm bu kafa karışıklığı bile insanların kedilere karşı her zaman benzersiz bir saygı ve hayranlık duygusuna sahip olduğunu kanıtlıyor.

Kediler birçok kültürde farklı anlamlar taşıyor ama sanat tarihi boyunca hiçbir grup kedileri eski Mısırlılar kadar olumlu tasvir etmedi. Kedilerin arkadaşlıklarına, duruşlarına ve avlanma yeteneklerine hayranlık duyan Mısırlılar, bu hayvanları kutsal olarak gördüler. Tanrıları ve tanrıçaları kedilere benzer şekilde tasvir ettiler ve onları kabartma oymalarına, papirüs resimlerine ve en önemlisi mezar süslemelerine dahil ettiler.

Modern sanatta kedi tabloları

Tıpkı eski medeniyetlerde olduğu gibi pek çok modern sanatçının da konu kedilere geldiğinde bir hayranlığa sahip oldukları oluşturdukları eserlerden belli oluyor. Bu konuda en öne çıkan isimlerden biri İngiliz sanatçı Louis Wain. On sekizinci yüzyılda yaşayan ve sayısız eseri olan Louis Wain, yağlı boya kedi tabloları dendiğinde en ünlü ressam olarak kabul ediliyor.

Aynı şekilde Mary Cassatt, Marc Chagall, Franz Marc gibi isimler de bugüne kadar ünlü kedi tabloları ortaya çıkaran ressamlardan bazıları. Sanat dünyasında sadece kedilere ayrılmış bir alan olduğu bugüne kadar ortaya çıkan eserlerden belli oluyor.

Yağlı boya kedi tabloları

Kedilerin insan uygarlığı için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Hatta günümüzde kediler her zamankinden daha fazla hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Siz de kedileri hayatınıza dahil etmenin harika bir yolu olarak yağlı boya kedi tabloları edinebilir; iç mekanlarınızı bu güzel canlılarla renklendirebilirsiniz.

Etiketler: yağlı boya tablo kedi tabloları
Nisan 12, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR