YAĞLI BOYA KAPLAN TABLOLARI İLE GÜCÜ YANSITIN

YAĞLI BOYA KAPLAN TABLOLARI İLE GÜCÜ YANSITIN

Yağlı Boya Kaplan Tabloları İle Gücü Yansıtın

Çin kültüründe “Dağların kralı” olarak bilinen kaplanlar, inkâr edilemez güzelliklerinin yanı sıra güçlü, korkusuz ve becerikli olmalarıyla da sanatçıların dikkatini çeken hayvanlar arasındadır. Dünyanın en büyük kedisi olan ve insanlık tarihi boyunca resim sanatında önemli bir yer kazanan bu hayvanlar, yüzyıllardır sanatçıları ve yazarları büyüleyerek cesaret, haysiyet, şan ve güç gibi önemli sembolik anlamları sembolize edecek şekilde resmedilmişlerdir. Yağlı boya kaplan tabloları özellikle güçlü bir atmosfer yaratmanın önemli olduğu ortamlarda sıklıkla tercih edilir.

Kaplanlar özellikle Doğu Asya kültürü için son derece önemli hayvanlardır. Hem Japonya hem de Çin’de ortaya çıkan sanat akımlarında kaplan çizimleri büyük bir yer kaplar. Bunun sebebi ise basittir: Doğu kültüründe kaplanlar, son derece değerli bir güç sembolüdür.

Avrupa Sanatında Kaplanların Yeri

Kaplanların Avrupa sanatına dahil olması ve yağlı boya kaplan tabloları ortaya çıkarması ise biraz daha geç bir zamana rastlar. Avrupalılar, kaplanlarla ancak on yedinci yüzyılın başlarında hayvanat bahçelerinde karşılaşırlar. Avrupa kültüründe onların güzelliğini fark edip bunu sanatına döken ilk sanatçı, 1794'te "The Tyger" adlı şiiriyle şair William Blake’dir. Charles Darwin'in hayatta kalma ve evrim konusundaki teorileriyle doğanın zulmünü gözler önüne sermesinden önceki bir zamanda, Blake vahşi dünyanın nasıl mükemmel bir şekilde oluşabildiğini anlamaya başlamıştır.

Bu görkemli hayvanın Avrupa’da resim alanında kendine yer edinmesi ise bir miktar daha zaman almıştır. Fransız post-empresyonist ressam Henri Rousseau, 1891 yılında tamamladığı ve şu an Londra'daki Ulusal Galeri’de sergilenen “Sürpriz!” isimli çalışmasında, ormanda sinsice dolaşan tehditkar bir kediyi resmetmiştir.

Yağlı Boya Kaplan Tabloları Nerelerde Kullanılabilir?

Yağlı boya kaplan tabloları elbette istenen her alanda kullanılabilir ancak bu eşsiz hayvanların resmedildiği tabloların, doğanın sahip olduğu yaşam enerjisini, yaşanılan mekânlarda harekete geçirme yöntemlerini gösteren Feng Shui öğretisinde özel bir yeri vardır. Feng Shui uzmanlarına göre yağlı boya kaplan tabloları, engellerin üstesinden gelmek için iyi bir hatırlatma görevi görürler. Bu nedenle aktiflik ve yaratıcı bir enerji gerektiren çalışma ortamları için son derece uygun kabul edilirler.

Etiketler: yağlı boya kaplan tabloları
Kasım 25, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR