YAĞLI BOYA İSTANBUL BOĞAZI TABLOLARI

YAĞLI BOYA İSTANBUL BOĞAZI TABLOLARI

Yağlı Boya İstanbul Boğazı Tabloları

Dünyanın en ünlü boğazlarından biri olan İstanbul boğazı, bugüne kadar sayısız insanın hayallerine ve yaşamlarına ortaklık etmiş; hem doğal güzelliğiyle hem de yaşanmışlığıyla, dünyanın en ünlü romanlarının, en romantik şiirlerinin ve birçok sanat eserinin odak noktası olmuştur. Özellikle resim sanatı için de eşsiz bir tema oluşturur. Yağlı boya İstanbul Boğazı tabloları zaman ve mekandan bağımsız olarak bu harika boğaz manzarasını ölümsüzleştirerek evlerimize kadar getirmenin en kestirme yoludur.

İstanbul Boğazı öylesine ünlü ki, hakkında yunan mitolojisinden Nuh efsanesine kadar birçok hikaye var. Bu hikayelerin bazıları yağlı boya İstanbul tabloları ile de hayat bulmuş ve bazıları romanlara konu olup günümüze kadar ulaşmış.

İstanbul Boğazı’nın Efsanelere Konu Olan Hikayesi

Boğaziçi'nin İngilizce adı (Bosphorus) bir Yunan efsanesinden gelir. Zeus'un Io adında güzel bir kadınla ilişkisi vardır. Karısı Hera, onun sadakatsizliğini öğrendiğinde, Io'yu bir ineğe dönüştürür ve onu sokması için bir at sineği yaratır. Io, sokulduktan sonra canı öylesine acır ki, acıdan boğazın karşı yakasına atlar. Böylece inek anlımına gelen “bous” kelimesi ile geçiş yeri anlamına gelen “poros” kelimesi bir araya gelerek Bosphorus kelimesini oluşturur.

İstanbul Boğazı’nın hikayesi, aynı zamanda eşsiz bir dönüşümü ve bir başka efsaneyi de içerir. Yapılan son arkeolojik araştırmalar bugün iki yakayı bir araya getiren İstanbul Boğazı’nın bir zamanlar bir göl olduğunu ortaya çıkardı ve Karadeniz kıyıları boyunca su altı yamaçlarında batık şehirler olduğu görüldü. Jeolojik kanıtlar, eski zamanlarda Boğaz'ın kuzey ucunun toprak ve kaya tarafından kapatıldığı teorisini destekler nitelikteydi. Karadeniz'in çıkışı yoktu (bugünkü Van Gölü gibi) ve su seviyesi Ege Denizi, Marmara Denizi ve Boğaziçi'nin altındaydı. Ancak, bir deprem Boğaz tıkanıklığını yok etti, Boğaz'dan Karadeniz'e bir su seli bırakarak su seviyesini yükseltti ve kıyı topluluklarını su bastı. Bu da Nuh’un gemisi ile ilgili bazı olayların ülkemizde yaşandığına dair kanıt oluşturabileceği şüphesini artırdı.

Yağlı Boya İstanbul Boğazı Tabloları

Belki aklımıza her geldiğinde boğazda bir gezintiye çıkmak, bir vapur gezisine katılmak ya da çay bahçelerinde bir çay içmek mümkün olmayabilir ama en azından yağlı boya İstanbul Boğazı tabloları ile bu güzelliği dilediğimiz zaman izlememiz mümkün.

Yağlı boya İstanbul boğazı tablolarımızı görmek için tıklayınız.

 

Etiketler: yağlı boya istanbul boğazı tabloları
Ocak 20, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR