YAĞLI BOYA HOROZ TABLOLARI

YAĞLI BOYA HOROZ TABLOLARI

Yağlı Boya Horoz Tabloları

Horozlar, şehirde geçen günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmamalarına rağmen insanlık tarihi boyunca büyük anlamlar yüklenen hayvanların başında gelirler. Gerek ifade ettikleri semboller gerekse anatomik ve fizyolojik yapılarından gelen bazı özellikler horozları öne çıkaran unsurlardan bazılarıdır. Yeni bir günün habercisi olan bu ilginç hayvanlar, birçok uygarlıkta güneşin sembolü olarak kabul edilir. Özellikle Çin kültüründe büyük bir yere sahip olan horozlar, modern sanatta da yağlı boya horoz tabloları ile günümüze kadar ulaşır.

Horozların sanat dünyasındaki yeri neredeyse insanlık tarihindeki kadar eskidir. İnsanlarla hayvanlar arasındaki güçlü bağın bir sonucu olarak, sanatçılar özellikle evcilleştirilen horozları daha yakından inceleme fırsatı bulmuştur ve ortaya bu hayvanların doğal yapılarını yansıtan eserler çıkmıştır.

Yağlı Boya Horoz Tabloları Ve Sembolik Anlamları

Horozlar, Çin kültüründe yeni başlangıçların, ruhsal yeniden doğuşun ve Yang elementinin ana sembolü olarak kabul edilir. Birçok sanatçı, yağlı boya horoz tabloları ile horozların bu özelliklerinden ilham alan eserler meydana getirmiştir. Ancak elbette horozların özellikleri bunlarla sınırlı değildir. Eski inanışlarda horozun beş erdemi olduğu düşünülür:

1- Horozun başında yer alan kırmızı uzantılar, yani ibikler, bir tacı ifade eder.

2- Horozların bacaklarında mahmuzları vardır ki bu mahmuzlar yiğitliği ve savaşma gücünü temsil eder.

3- Bir horoz, düşman önündeyken korkmaz ve saldırır. Bu da cesaretinin bir simgesidir.

4- Ortalıkta yenecek bir şey olduğunu gören horozlar, diğerlerini yani tavukları çağırır ve bu da horozların nezaket ve cömertliğini ifade eder.

5- Horozlar zamanın iyi birer takipçisidir. Bir bekçi olarak görevlerini yerine getirirler ve şafakta öterek güneşin doğuşunu bildirirler. Bu özelliğiyle horoz, inancın sembolüdür.

Elbette yağlı boya horoz tabloları, yalnızca horozların bu sembolik özelliklerinden ilham almaz. Tüm bu anlamlarının yanı sıra horozlar, yaradılışları itibariyle de birçok insanın ilgisini çeken bir güzelliğe sahiptir. Parlak tüyleri, kırmızı ibikleri ve uzun kuyrukları horozların ilgi çeken özelliklerinden bazılarıdır. Aynı zamanda duruşlarıyla da asaletin iyi bir temsili olarak kabul edilirler.

Modern horoz tabloları, çoğunlukla bu sembollerden farklı olarak daha çok doğal hayatı ve horozların fiziksel güzelliklerini yansıtan eserlerdir. Siz de yağlı boya horoz tabloları ile iç mekanlarınızda bu asil hayvanlara yer verebilirsiniz.

 

Yağlı boya horoz tablolarımızı görmek için tıklayınız.

 

Etiketler: yağlı boya horoz tabloları
Aralık 16, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR