YAĞLIBOYA HALI TABLOLARI İLE DOĞU ESİNTİLERİ

YAĞLIBOYA HALI TABLOLARI İLE DOĞU ESİNTİLERİ

Yağlıboya Halı Tabloları ile Doğu Esintileri

Ortadoğu kültüründe önemli bir yere sahip olan halıların yağlı boya halı tabloları ile hayat bulması birçok insana bir hayli ilginç geliyor. Ancak etnik desenleri ve farklı tasarımları ile batı dünyasının ilgisini çeken halıların Batı Avrupa resimlerinde dekoratif unsurlar olarak kullanılması elbette bir tesadüf değil.

On dördüncü yüzyıldan itibaren Avrupa’daki resim sanatında görmeye başladığımız halılar, ilk olarak dekoratif unsurlar olarak kullanılmaya başlandı. O dönemlerde yağlı boya halı tabloları ile resmedilen özellikle İran ve Anadolu halıları, doğu esintilerini ilgi çekici bulan Batı dünyası tarafından büyük bir merak ve beğeniyle karşılandı.

Görsel olarak, halılar ya önemli bir kişiye dikkat çekmeye ya da önemli bir eylemin gerçekleştiği bir yeri vurgulamaya hizmet ediyordu. Rönesans resminin gelişimine paralel olarak, halılarda başlangıçta ağırlıklı olarak Hristiyan azizleri ve dini sahneler işlendi. Daha sonra, halılar zenginlik, lüks veya statüyü temsil etmeye başladı.

On altıncı yüzyıla gelindiğinde halılara daha çok zengin veya statü sahibi insanların portre çalışmalarda yer verildi. El işlemesi halıların Doğu’dan getirilmesi son derece pahalı olduğu için bu parçalar, yüksek sosyal ve ekonomik statünün bir göstergesi olarak arka planda tasvir edildiler.

 

 

Yağlı Boya Halı Tabloları Ve Tarihe Tanıklık Eden Yüzleri

Yağlı boya halı tabloları dekoratif olarak çok sevilse de bu tabloların bir diğer özellikleri de tarihin önemli izlerini taşımalarıydı. Öyle ki on beşinci yüzyılın sonları ve on altıncı yüzyılın başlarında ortaya çıkan realizm akımı, resmedilen halıların en küçük detaylarının dahi işlenmesini sağlamıştı. Bu dönemde halıların renkleri, desenleri, formları ve tasarımları olağanüstü bir özenle işleniyordu. Resimlerde işlenen bu detaylar da dönemin koşulları hakkında büyük ipuçları barındırıyordu.

Özellikle Rönesans döneminde resmedilen yağlı boya tablolarda, Doğu kültüründe önemli bir yere sahip olan el yapımı halılara sıklıkla yer verilmesi, günümüze de çok sayıda yağlı boya halı tabloları ulaşmasını sağladı. Ancak on sekizinci yüzyıla gelindiğinde halı çizimlerine olan ilgi azaldı ve buna paralel olarak, yapılan eserlerde halı ayrıntılarına daha az dikkat edilmeye başlandı.

Bugün hala Doğu esintilerinin büyük bir takipçisi olan birçok sanat sever, halı tablolarına büyük bir ilgi duyuyor.

Yağlı boya halı tablolarımızı görmek için tıklayınız.

 

Etiketler: Yağlı Boya Halı Tabloları
Aralık 02, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR