YAĞLI BOYA GEYİK TABLOLARI

YAĞLI BOYA GEYİK TABLOLARI

 

Yağlı Boya Geyik Tabloları

 

Narin güzellikleriyle insanları büyüleyen geyikler, birçok kültürde diğer hayvanlardan daha özel bir yere sahiptir. Doğu Asya'dan Güney Amerika kıyılarına kadar, Paganlar, İskandinav kabileleri ve Hıristiyanlar arasında geyik, her zaman benzersiz bir olumlu imaja sahiptir. Geyiklere yüklenen anlamların bir sonucu olarak ortaya çıkan yağlı boya geyik tabloları da mistik bir sembolizmin en önemli yapı taşları arasında gösterilebilir.

Geyikler birçok kültürde, gücün, gururun, dayanıklılığın ve maneviyatın sembolü olarak kabul edilir.  Elbette tarih boyunca geyik sembolizmi farklı ressamların fırçasında, farklı anlamlar kazanmıştır. Örneğin en ünlü yağlı boya geyik tabloları arasında yer alan Frida Kahlo’nun “The Wounded Deer” (Yaralı Geyik) isimli yağlı boya geyik tablosu, sanatçının yaralı bir geyik aracılığıyla, kendi fiziksel ve duygusal ıstırabını paylaştığı bir anlama sahiptir. Ancak her şeye rağmen bu resimdeki geyik de gururlu ve dayanıklıdır.

Yağlı Boya Geyik Tabloları İle Hayat Bulan Sembolizm

Geyiklerin sanat tarihindeki önemli yeri aynı zamanda dini sembollerde de kendini bulur. Örneğin günümüzün en ünlü fantastik figürlerinden biri olan Noel Baba, geyiklerin çektiği bir aracı sürmesiyle bilinir. Geyiklerin bu önemi daha önceki tarihlerde de kendini gösterir. Hitit ve Sümer tanrıları da ren geyiklerinin çektiği araçlara sahiptir.

Geyiklerle ilgili bu gibi anlamlara sahip olan başka kültürler de bulunur. Örneğin Keltlerde, geyikler tanrıların büyülü sürülerindeki ana hayvanlar olarak kabul edilir. Kuzey Slavlar arasında bile, gök gürültüsünün yüce tanrısı Perun'un arabasına asil ve güçlü geyikler koşar.

Doğu Asya'da geyikler, uzun ömür ve refah ile ilişkilendirilmiştir. Çin'de beyaz geyik, özellikle uzun ömür tanrısı Shou Xing'in sembolü olarak hala saygı görür. Ve "geyik" kelimesinin kendisi Çin dilinde zenginlik ile ilişkilidir. Aynı durumun bir benzeri Japon kültürü için de geçerlidir. Japonya'da benzer bir tanrı vardır. Jurōjin adındaki bu tanrı aynı zamanda uzun ömürlülükten de sorumludur.

Geyiklerin zarif güzelliğini yansıtan yağlı boya geyik tabloları, çoğunlukla geyiklere yüklenen bu özelliklerinden ilham alır. Franz Marc, Sir Edwin Landseer, Gustave Courbet, Frida Kahlo gibi birçok ünlü ressamın yağlı boya tablolarında hayat bulan geyik figürleri, zarafetleriyle büyük anlamlar taşıyan eserlerdir.

Yağlı boya geyik tablolarımızı görmek için tıklayınız.
Etiketler: yağlı boya geyik tabloları
Aralık 09, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR