YAĞLI BOYA GALATA TABLOLARI İLE İSTANBUL HAVASI EVİNİZDE ESSİN

YAĞLI BOYA GALATA TABLOLARI İLE İSTANBUL HAVASI EVİNİZDE ESSİN

Yağlı Boya Galata Tabloları ile İstanbul Havası Evinizde Essin

Bugün Karaköy semtine gittiğinizde gözünüze çarpan ilk yapılardan biri kuşkusuz Galata Kulesi olur. 14. Yüzyılda Cenevizliler tarafından inşa edilen Galata Kulesi, İstanbul’un en ikonik yapılarından biri olarak dikkat çeker. Antik Konstantinopolis'in tam karşısındaki Galata semtini çevreleyen savunma duvarının bir parçası olarak inşa edilen ve dünyanın en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi, 528 yılından beri ihtişamlı güzelliğiyle yağlı boya Galata tabloları için de ilham kaynağı olmuş.

Galata Kulesinin Hikayeleri

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin ardından yangın kulesi olarak kullanılan kule, görsel güzelliğinden mi yoksa eşsiz bir tarihin önemli bir parçası olmasından mıdır bilinmez, birçok hikayeye de ev sahipliği yapıyor.

Bu hikayelerden en bilineni Hazerfen Ahmet Çelebi’nin hikayesi. Hezarfen Ahmet Çelebi, kuş kanatlarını taklit ederek yaptığı kanatlarla uçan ilk Türk olma ünvanına sahip. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde anlattığına göre, kanatlarıyla Galata Kulesi'nin tepesinden kendini boşluğa bırakır, Boğaz'ı geçer ve yaklaşık üç buçuk kilometrelik bir uçuşun ardından Üsküdar kıyısına iner. Bu olay öylesine önemlidir ki, efsaneden ilham alan bazı sanatçılar tarafından yağlı boya Galata tabloları resmedilmiştir.

Galata kulesinin yağlı boya Galata tabloları için ilham kaynağı olan bir başka hikayesi ise sonsuz bir aşkın kaynağını simgeler. Efsaneye göre, sevdiğiniz kişiyle Galata kulesine çıkarsanız sonsuza kadar mutlu olacağınız bir evlilik yaşamanızın mümkün olduğu söylenir. Bu efsane günümüzde de ününü koruyor olacak ki hala insanlar sevgilileriyle Galata Kulesi'ne çıkmak için sıraya giriyor.

Bir başka efsane ise, Kız Kulesi ve Galata Kulesi'nin aşık iki kule olduğunu söyler. Ancak ne yazık ki aşkları umutsuzdur. Boğaz, bu iki kulenin buluşmasını engellediği için birbirlerine asla ulaşamazlar. Bir gün Galata kulesi Kız kulesine mektup yazar ve mektubu Hazerfen Ahmet Çelebi’ye verir. Hazerfen ise uçuşu esnasında bu mektubu Kız Kulesi’ne ulaştırır. Kız Kulesi, aşkının karşılıksız olmadığını anlar.

Yağlı Boya Galata Tabloları Evinizi Süslesin

Hem hakkında anlatılan hikayelerle hem de güzelliğiyle herkesi büyüleyen Galata Kulesi tabloları ile duvarlarınızı süslemek isterseniz web sitemizdeki birbirinden güzel Galata tablolarına göz atmayı unutmayın!

Yağlı boya Galata Kulesi tablolarımızı görmek için tıklayınız.

 

Etiketler: yağlı boya galata kulesi tabloları
Aralık 23, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR