YAĞLI BOYA FİGÜRATİF TABLOLAR İLE GERÇEKLİĞE UFAK BİR DOKUNUŞ

YAĞLI BOYA FİGÜRATİF TABLOLAR İLE GERÇEKLİĞE UFAK BİR DOKUNUŞ

YAĞLI BOYA FİGÜRATİF TABLOLAR İLE GERÇEKLİĞE UFAK BİR DOKUNUŞ

Figüratif sanat, konusunun gerçek dünyadan tanınabilir olduğu, yani bir benzerliği” paylaştığı herhangi bir sanat türü olarak tanımlanabilir. Örneğin, bir resimde mavi atlar görürsek, bu atların gerçekte var olmadıklarını biliriz, ancak şekillerini ve biçimlerini gerçeklikten tanırız. Yağlı boya figüratif tablolar da konularını gerçek hayattan alan ancak sanatçının gözüyle ve yorumuyla, tuvale gerçek dünyadakinden biraz daha farklı yansıyan tablolardır.

Yaşamla hayal gücünün müthiş bir harmanı olan yağlı boya figüratif tablolar birçok ressamın fırçasında hayat bulmuş olsalar da tarihte büyük bir yer edinmiş olan Botticelli, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Picasso gibi ressamlar ünlü figüratif sanatçıların başında gelir.

Yağlı Boya Figüratif Tablolar Nasıl Ortaya Çıktı?

Figüratif sanatın ilk örnekleri insanlık tarihinde otuz beş milyon yıl kadar geriye gidildiğinde görülebilir. Ancak bugün bildiğimiz modern figüratif sanatın geçmişi yirminci yüzyılın ortalarına, ekspresyonist sanat hareketinin başlangıcına dayanır.

Figüratif sanat, ortalama bir tanımı olsa da, her sanatçının gözünde farklı şekilde ele alınabilir. O nedenle figüratif sanatı tam anlamıyla anlayabilmek için tarihteki en ünlü figüratif sanatçıların ortaya çıkardığı yağlı boya figüratif tablolara bakmak yerinde olacaktır.

Ünlü ressam Picasso’nun çalışmaları bugün bilinen en ünlü figüratif tablolar arasında yer almaktadır. Picasso sanat yaşamı boyunca kübizm, sürrealizm, kolaj gibi birçok farklı sanat akımında eserler vermiş olsa da, en ünlü eserleri figüratif olanlardır.

Yağlı boya figüratif tablolar dendiğinde akla gelen bir diğer isim de ünlü Hollandalı ressam Rembrandt van Rijn’dir. Rembrandt, 1631 ve 1635 tarihleri arasında özellikle portre çizimlerine ve figüratif çizimlere odaklanmıştır. Bu dönemde ortaya çıkardığı dinamik çalışmalarıyla hem ülkesinde hem de dünyada büyük bir üne kavuşmuştur.

İç Mekanlarınızı Gerçekle Hayalin Harmanıyla Dekore Edin

Figüratif tablolar, gerçek dünyanın hayal gücüyle harmanlanmış harika birer örnekleridir. Bu yönleriyle her ortam için uygun bir dekorasyon imkanı sunarlar. Tanıdık figürlerin daha önce hiç görmediğiniz formlarını ve renklerini iç mekanlarınıza taşımak için figüratif yağlı boya tabloları tercih edebilirsiniz.

Etiketler: yağlı boya figüratif tabloları
Ekim 28, 2022
Listeye dön