YAĞLI BOYA ÇİÇEK VE BİTKİ TABLOLARI

YAĞLI BOYA ÇİÇEK VE BİTKİ TABLOLARI

Çiçekler ve bitkiler insan ruhu için son derece olumlu duygular uyandıran sanat figürleri. Her çiçeğin kendine özgü anlamı ve sanatçının yansıtmak istediği duygu yağlı boya çiçek ve bitki tabloları açısından farklılık gösteriyor olsa da genel olarak bir çiçek üremeyi veya çürümeyi, saflığı veya şehveti, aşkı veya zorluğu temsil edebilir veya bir yaprak sadece basit bir yaprak yığınından başka bir şey olmayabilir.

İnsan beyni neden çiçekleri hoş buluyor?

Bazı bilim insanları, insanların meyveye yakınlığı işaret ettikleri için çiçeklere karşı bir sevgi geliştirdiklerini iddia ediyorlar. Fizikçi David Deutsch gibi diğerleri, çiçeklerin bir tür nesnel güzellik içerdiğini, uyumlu renkleri, yumuşak eğrileri ve simetrik formlarıyla insanları cezbettiğini öne sürüyor. Beslenme, estetik veya başka bir şey tarafından yönlendirilen insanlar, uzun zamandır çiçeklere kişisel, kültürel ve dini anlamlar yüklediler.

Yüzyıllar boyunca sanatçılar, güllerin, süsenlerin, lalelerin, karanfillerin ve daha fazlasının değişen anlamlarının izini sürerek çiçeklerin zengin sembolizmini yakaladılar. Bağlama bağlı olarak, tek bir çiçek üremeyi veya çürümeyi, aşkı veya zorluğu temsil edebilir. Ancak ne olursa olsun yağlı boya çiçek ve bitki tabloları gibi sanat eserlerinin insana huzur verdiği de bir gerçektir.

Natürmort resimde yağlı boya çiçek ve bitki tablolarının yeri

Natürmort resim, küresel ticaretin cam kadehler ve lale soğanları gibi egzotik kişisel eşyalara yönelik bir arzu geliştirdiği bir zamanda, 17. yüzyıl Hollanda'sında gelişti. Bu zenginliklerin ortasında, Hollandalı sanatçılar, izleyicilere maddi zenginliğin geçici doğasını hatırlatan ahlaki natürmortlar yarattılar. Genellikle momento mori “ölümlülüğün hatıraları” veya vanitas boşluk” olarak adlandırılan bu sanat eserlerinde, ölümü simgeleyen kafatasları, zamanın geçtiğini gösteren kum saatleri ve kısa ömürlü olanı simgeleyen solmuş çiçekler vardı.

En ünlü yağlı boya çiçek ve bitki tabloları

Sanat tarihinin en ünlü ve en sevilen çiçek boyama serilerinden biri kesinlikle Claude Monet'in baş döndürücü Nilüferler serisidir. Boş, neredeyse sonsuz bir su yüzeyi olarak tasvir edilen bu resimler, Claude Monet'in Giverny'deki evindeki çiçek bahçesinden esinlenerek hayat buldu. O zamandan beri birçok sanatçı sayısız çiçek ve bitki tablosu meydana getirdi.

 

Siz de birbirinden güzel yağlı boya çiçek ve bitki tabloları ile iç mekanlarınızı süsleyebilirsiniz.

 

Etiketler: yağlı boya tablo
Nisan 11, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR