MASUM BİR GÜZELLİK: YAĞLI BOYA PAPATYA TABLOLARI

MASUM BİR GÜZELLİK: YAĞLI BOYA PAPATYA TABLOLARI

Masum bir güzellik: Yağlı boya papatya tabloları

Yaz aylarında çimlerin üzerini bembeyaz taç yapraklarıyla örten papatyalar, masumiyeti ve saflığı simgelemeleriyle biliniyor. Papatyaların masumiyet ve saflıkla ilişkilendirilmesi elbette tesadüf değil.  Eski bir Kelt efsanesine göre, dünyada ne zaman bir bebek ölse, Tanrı anne ve babasını neşelendirmek için yeryüzüne papatyalar serperdi. İşte papatyaların masumiyet ile ilişkisi de bu efsaneden geliyor. Hepimizin yakından tanıdığı ve güzelliğine hayran olduğu papatyalar, sanatçılar için de uzun yıllar ilham kaynağı oldu ve bugün duvarlarımızı süsleyen yağlı boya papatya tabloları ortaya çıktı.

Yağlı boya papatya tabloları neyi sembolize ediyor?

Yağlı boya papatya tabloları ile işlenen birbirinden farklı birçok konu olsa da bu çiçekler genelde hep olumlu anlamlara sahip. Papatyalar ile vurgulanan sembolizmin dayandığı farklı tarihsel anlamlar da bulunuyor.

Örneğin İskandinav mitolojisinde papatya, Freya'nın kutsal çiçeğidir. Freya aşk, güzellik ve doğurganlık tanrıçasıdır ve bu nedenle papatya doğumu, anneliği ve yeni başlangıçları sembolize eder. Ayrıca Roma efsanesi Vertumnus ve Belides nedeniyle iffet ve dönüşüm anlamına da gelirler. Mevsimlerin ve bahçelerin tanrısı Vertumnus, bir peri olan Belides'e aşık olmuştur. Sürekli onu takip eder ve sevgisinden kaçmak için kendini bir papatyaya dönüştürür. Daisy'nin bilimsel adı olan Bellis de bu hikayeden gelir.

Papatyalar kompozit çiçeklerdir, yani aslında bir araya getirilmiş iki çiçekten oluşurlar. İç kısma disk çiçeği denir ve dış taç yaprağı bölümüne ışın çiçeği denir. Papatyalar birbirine çok yakışan iki çiçekten oluştuğu için gerçek aşkı da simgeler.

Eski İngilizcede papatyalara "gündüz gözü" denirdi çünkü geceleri yaprakları sarı merkezin üzerinde kapanır ve gündüzleri yeniden açılırlardı. Papatya kadar taze” ifadesi, birinin iyi bir gece uykusu çektiğini ifade eden bundan kaynaklanmaktadır.

Papatya tabloları ile evinize huzur gelsin

Kısacası papatya, tarih boyunca birçok medeniyet için önemli bir yere sahip olması dolayısıyla yağlı boya papatya tabloları ile verilmek istenen sembolik anlamlar da birçok farklılık gösterir. Ancak temelde hem görünüm itibariyle hem de verdiği his itibariyle yağlı boya papatya tabloları huzurlu duygularla ilişkilendirilir.

Etiketler: Yağlı boya papatya tabloları
Nisan 15, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR