İSTANBUL’A BİR BAKIŞ: YAĞLI BOYA ORTAKÖY TABLOLARI

İSTANBUL’A BİR BAKIŞ: YAĞLI BOYA ORTAKÖY TABLOLARI

İstanbul’a Bir Bakış: Yağlı Boya Ortaköy Tabloları

İstanbul’un en meşhur semtlerinden biri olmasıyla bilinir Ortaköy. İlk boğaz köprüsünün hemen altında uzanan sahili ve tarihi Ortaköy Camiisiyle hem yerli hem de yabancı turistlerin en uğrak noktalarının başında gelir. Günümüzde yoğun bir trafiğe sahip olmasına rağmen Osmanlı döneminde yalnızca ufak bir balıkçı kasabası olması ise hoş bir tesadüftür. Turizm kadar sanat söz konusu olduğunda da bu semtin adını sık sık duyarız çünkü boğaz manzarası, tarihi dokusu ve seyyar satıcılarıyla klasik bir İstanbul havası veren semt, yağlı boya Ortaköy tabloları için de büyük bir ilham kaynağıdır.

Yağlı Boya Ortaköy Tabloları Ve Ortaköy’ün İkonik Yapıları

Tarihi Antik Çağ’a kadar uzanan, farklı uygarlıkların kendinden izler bıraktığı, her dokusunda yaşanmışlık olan Ortaköy’ü bugünkü Ortaköy yapan ise köprünün ayaklarının hemen yanı başına inşa edilen ve yağlı boya Ortaköy tabloları için de önemli bir odak noktası olan Ortaköy Camii’dir. Ortaköy Camii, aslen 18. yüzyılda inşa edilmiştir. Daha sonra 19. yüzyılda Sultan Abdülmecid döneminde Neo-Barok tarzında tasarlanan ve bugünkü ihtişamlı halini alan cami, 1854-1856 yılları arasında yapılmıştır.

Ortaköy’de bulunan en ikonik yapılardan bir diğeri de 1871 yılında Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılan Çırağan Sarayı'dır. Çırağan Sarayı, 1910 yılında bir yangında ağır hasar görmüş; 1980’lerde onarılmış ve restore edilmiştir. Günümüzde İstanbul'un en lüks otellerinden biri olarak kullanılmakta olan saray, görülmeye değer bir mimariye sahiptir.

Günümüzde Ortaköy

Ortaköy, İstanbul’da keyifli bir gün geçirmek için son derece ideal bir semt. Ortaköy’ün turistler için bu denli sevilen bir nokta olmasının sebeplerinin başında elbette tarihi dokusu ve eşsiz boğaz manzarası geliyor. Ancak bunlar kadar önemli olan bir diğer şey de çarşının hemen solunda yan yana dizilmiş kumpir satıcıları. Her nasıl olduysa kumpir zaman içinde Ortaköy ve İstanbul kültüründe önemli bir yer edinmiş ve bugün Ortaköy ziyaretinde mutlaka yenilmesi gereken yiyecekler listesine adını yazdırmış.

Ortaköy, İstanbul’un güzelliğiyle meşhur semtleri arasında oldukça önemli bir yere sahip. Hem kültürü hem yaşanmışlığıyla bugüne kadar konu olduğu yağlı boya Ortaköy tabloları ise bu semtin ruhunu yakalamak isteyenler için oldukça ideal.

Yağlı boya Ortaköy tablolarımızı görmek için tıklayınız.

 

Etiketler: İstanbul’a bir bakış: yağlı boya ortaköy tabloları
Şubat 03, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR